Yeni Ford Focus

Türk tasarımcı Murat Güler tarafından tasarlanan yeni Focus 2011’in başından itibaren tüm dünyada aynı yüzle satılmaya başlanacak.

_

Daha önce Amerika ve Avrupa için bazı farklılıklarla tasarlanan Focus artık tüm dünyada aynı tasarım hatlarına sahip olacak. Detroit Otomobil Fuarında tanıtılan yeni Focus’un tasarımı bir Türk tarafından 2004 yılında çizilmiş.

Dış görünüm yeterince “kinetik” değil
Ford’un başlattığı kinetik tasarım anlayışı yeni focus’ta tam olarak oluşturulamamış. Hatta ön ızgaralar ve far yapıları günümüz focus’una göre çok kalitesiz ve çin otomobili izlenimi uyandırıyor.

Görüldüğü gibi üçgen yan ızgaralar oldukça basit bir görüntü oluşturmuş.
Sis farları güncel Fieasta’da olduğu gibi krom ve çıkıntılı. Connect ve yeni fiesta modellerinden sis farlarının değişeceği zaten belliydi.

İç tasarım Gelişmiş.
Focus’un sınıfındaki diğer modellere göre en dezavantajlı olduğu kısım iç tasarımdı. Gösterge panelinin dışında, sürücünün sağında kalan ön konsolda Sony müzik sisteminden başka göze çarpan bir unsur bulunmuyordu. (klima da var) Boş bir görünüm veren ve bu haliyle oldukça mekanik bir araç izlenimi uyandıran focus, yüksek fiyatına rağmen chevrolet cruze gibi araçlardan daha donanımsız hissettiriyordu.

Yeni Focus bu kaygıları tamamen silecek gibi. Yeni astra ve Cruze modellerindeki gibi zengin bir ön konsol oluşturulmuş.

Bu arada klima sistemi değişmiş olsada eski tasarıma sadık kalınmış. Yine gösterge panelinde de eski Focus kokusu hissedilebiliyor. İyiki direksiyon değiştirilmiş.

Arka görünüm ve profil görüntüsü fazlasıyla Fiesta’yı andırıyor. Bu arada arka cama dik paralel sinyal lambaları klasik konumlara kaydırılmış.

SeDan modelde arka lambalar değişiyor.
Sedan focus’un en kalitesiz görünen yanı arka sinyal lambalarıydı. Ford’un uzun süre kullandığı bu lambalar şık olmaktan oldukça uzaktı. Focus’un yeni modelinde bu lambalar değişirlen güncel mondeo tarzına yakın bir tarz ortaya çıkmış.Yeni Focus’un sahip olduğu motor güncel focuslardan yüzde 15 – 20 arası daha az yakıt harcayacak.

96 Comments

  1. İç donanım özelliklerine bakınca fiyatı yüksek olacağa benziyor. En azından üst versiyonu ucuz gitmez bence. Ama model erken çıkıyor. Henüz yeni kasa focus tam olarak yaygınlaşamadı.
    Focus almayı düşünüyordum ama yenisnin bu kadar yakın süre içinde çıkacak olması beni caydırdı.

  2. inşallah fiyatı yüksek olurda elimizdeki 2010 model arabamızın degeri düşmezz

  3. yeni ford,da görmeye değer bir tasarım çıkmış ortaya ve birde tasarımının bir türk tarafından yapılması ayrıca canı gönülden duygulandırdı kutluyorum başarılarının devamını diliyorum .

  4. ford focus hacbeck sahıbıyım degıstırmyı dusunuyordum bu yenı halını gördukten sonra tekrar borca gırecez galıba tek kelımeyle bayıldım

  5. ben bir forak kullanıcısı olarak yeni modeli merakla bekliyordum görüyorumki ford yine harikalar yaratmaya devam ediyor tasarımda ve yapımda emegi gecen herkese tesekkür edıyorum

  6. FOCUSUN GOLFTEN TEK EKSİĞİ İŞÇİLİĞİ…..O EKSİĞİ GİDERİLİRSE GOLFTEN FAZLASI VAR EKSİĞİ YOK….BENCE BU SINIFIN LİDERİ….TEKNİK VE GÜVENLİKTE RAKİP TANIMAZ

  7. slmmm ford aracı kendi sınıfının en iyi aracı fakat inşallah yeni çıkacak olan modelinin fiyatını yüksek tutmazlar. ford ailesine yeni aracı için teşekkür ederi.

  8. HERKESE SELAM AŞIĞINIM SENIN ALMADAN YAPAMIYORUM HER YILIN BAŞINDA YIKIP YIKIP GİDİYOSUN BENİ CANIM FORDUM BİTANESİN SEN HASTAYIM FOCUSA O KADAR…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.