Clio 4 Arka Tavan Aydınlatma

Clio moddellerinde en üst versiyonlarda bile arka tavan aydınlatma bulunmuyor. Aslında B sınıfı modellerin çoğu için durum aynı. Bu sorunu çeşitli yöntemlerle çözmek mümkün olabiliyor. Bu yazıda Renault’un kullandığı led tavan lambaları arka aydınlatma için kullanılıyor.

Öncelikle kullandığımız lambalara bakalım. Bu lamba çeşitli Renault modellerinde aydınlatma ünitelerinde sağ ve sol olarak kullanılıyor. Tavana tekli olarak takılmıyor.

Bu led lamba parça olarak satılıyor. Ama biz daha uygun fiyatlı olduğu için megane 4’ün ön aydınlatmasını bütün olarak alıp bu lambaları yerinden çıkardık.

Bu şekilde almamızın bir başka avantajı lambaların soketleriyle beraber geliyor olması. Yoksa uygun soket bulmak zor olabilirdi.
Lambaları yerinden çıkardık ve soket kablosunu belirli bir uzunlukta keserek hazır hale getirdik.

Elektriği alacağımız kablolar ön aydınlatma lambasında bulunuyor. Burada 3 renk kablo bulunuyor. Nu kabloların dış plastiğini çakmakla eriterek biraz soyduk. (daha profesyonel çözümler bulabilirisiniz.)
Açılan ön aydınlatma kablolarına önceden elimizde bulunan kabloyu bağlayarak deneme yaptık.

Kabloların renklerini deneme yanılmayla bulduk. Burada önemli olan ön aydınlatmadan gelen kabloların uçlarının birbirine dokunmaması. Aksi halde aydınlatma lambasının başlı olduğu sigorta kesecektir.

Lambaların bağlanma durumuna göre lambaların kapılar açıldığında öndekiler gibi yanması sağlanabiliyor. Biz arka koltukta uyuyan çocuk olabilir diye otomatik yanmasını engelleyecek şekilde kablolardan birini bağlamadık.(üstte hepsi bağlanmış)

Sonra tavanı kesmek için arkaya bağlayacağımız led lambaların şablonunu çıkardık. bu şablon lambanın dış kısmından değil, içteki beyaz kısmından alınmalı.

Burada çizdiğimiz alana uygun şekilde kağıttan bir şablon çıkarılabilir.

Şimdi tavana bu şablonla kesilecek alanın sınırlarını çizmek kaldı. Bunu da fotoğraftaki gibi hallettik.

İki tarafa ha bu çizimi yapıyoruz. Lambaların aynı hizada olduğundan emin olmak için ölçüm yapmanız gerekebilir. Kesme işlemine geçiyoruz. Bu aşamada çok dikkat etmeniz gerekecek. Yapılan hatanın telafisi olmayacak. Yavaş yavaş bir bütün halinde kesim yapıyoruz.

Şimdi sıra ön aydınlatmaya bağladığımız kabloyu arkaya uzatmak kaldı. Bu aşama arkasına kabloyu bağladığımız esnek bir şeridi önden arkaya uzatarak oldu. Kablo tek başına arkaya geçemiyor. Tavanın ortasında demir bir sütun var.

PVC bir şerit kullanarak kabloyu arkaya geçirebildik.
Diğer tarafa da kabloyu benzer şekilde aktardık.

Lambamızın son hali aşağıdaki gibi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.