İlk Elektrikli Traktör

Çiftçilerin büyük bir harcama gideri olan akaryakıt kalemi bu traktörden sonra tarihe karışacak. Dünyanın ilk elektrikli traktörü yollarda(Tarlalarda).

New Holland’ın NH2 isimli tarktörünün enerjisi hidrojenli yakıt hücrelerinin ürettiği elektrikten sağlanıyor. Piyasaya yeni çıkan traktör spor özellikkli br arazi aracı kadar havalı görüntüye sahip.
Deneme modeli 2009’da üretilen traktörün seri üretimine 2013’te başlanması bekleniyor.
Şimdilik 106 Beygir güç üretilebilen yakıt hücreli motor 2 saate yakın durmadan çalışabiliyor. New Holland ürünü 2013’e kadar uzun süre çalışabilecek hala getireceklerini söylüyorlar.Aracın test sürüşü:

6 Comments

 1. ben nizipli mustafa bence sınırsıs elektirk öretecek ben kendim tasarımcıyım yaptığım kendikendine elektir üretiyor durmadam tam 450 volt üretiyor 2 yıl kontağı kapatmadan çalışsın 0545 719 05 29

 2. Benim diyeceğim odurki.. Traktörde amacımız yüksek tork ve yüksek güçtür. Ancak elektrik enerjisinin veriminin fazla olması (%90) gücünün fazla olacağı anlamına gelmemektedir. Eskiden almanyada halatlardan hareket alan bir traktör yapmışlardı. Halatlara elektrik enerjisinden hareket vermektelerdi. İlk başlarda denemeler başarı oldu ancak uygulanabillirliği düşük olduğu için reel hayatta pek fazla kullanılmadı. Benzinli , gazlı traktör ve hatta ve hatta elektrikli traktörün tarım alanlarında kullanılmamasının asıl sebebide elde edilen gücün düşük olmasıdır. Benimde umudumun temiz enerji olduğudur. Bunun için yeni fikirlerim vardır. Saygıdeğer murat arkadaşımızın benimle iletişime geçerek bu fikirlerimden feyz almasını temenni eder iyi günler dilerim.

 3. Bu birçok sektöre sıçrayabilecek bir çalışma.Fakat bilim insanlarının bulgularının çoğu ileride birgün denilerek sürekli raflanıyor.Güneş enerjisiylede oynayıp oynayıp laçkalaştırıp bıraktılar.Çıkar çevreleri bunada bir lakaitlik geliştirecektir nihayetinde henüz petrol bitmedi.Irak’da petrol yüzünden kanı dökülecek insanda yeteri kadar var.Gözardı edilecek bu kadar gerçek varken göze alınacak yeni bir gerçeğe ihtiycımızın olmadığının kararını vereceklerdir yani elektrikli traktörü unutun.

 4. Elektirli traktörün bir an önce kullanılmaya başlanmaı gerekmektedir. Neden?

  Doğaya fosil yakıtların bırakmış olduğu toksit maddeler; toprağa, havaya, ürünlere ve doğrudan besinlerle bize geçmektedir.

  Elektrik enerjisini rüzgardan elde edebilirsek ve de elektrikli traktör kullanırsak tarımda da bunu desteklersek ülkemiz için çok faydalı olacaktır.

  Gazların kirlenen hava küresel ısınmayı tetiklemektedir. Elektirik enerjisi daha temiz ve kalitelidir.

 5. Günümüz koşullarına uygun ve dunyanın gerceyi ekolojik tüketim oranına endeksli firmaların altarnatif yakıtlara ve onlarla calıstırıla bilecek araclar yaptıkları arge calısmalarının yokdwenicek kadar azlıgına inanıyorum umarım gelişerek artar.ve tam randumanlı cevre dostu yeterli performanc ve hp saglayıcı motorlar elde edile bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.