Yeni Ford Focus

Türk tasarımcı Murat Güler tarafından tasarlanan yeni Focus 2011’in başından itibaren tüm dünyada aynı yüzle satılmaya başlanacak.

_

Daha önce Amerika ve Avrupa için bazı farklılıklarla tasarlanan Focus artık tüm dünyada aynı tasarım hatlarına sahip olacak. Detroit Otomobil Fuarında tanıtılan yeni Focus’un tasarımı bir Türk tarafından 2004 yılında çizilmiş.

Dış görünüm yeterince “kinetik” değil
Ford’un başlattığı kinetik tasarım anlayışı yeni focus’ta tam olarak oluşturulamamış. Hatta ön ızgaralar ve far yapıları günümüz focus’una göre çok kalitesiz ve çin otomobili izlenimi uyandırıyor.

Görüldüğü gibi üçgen yan ızgaralar oldukça basit bir görüntü oluşturmuş.
Sis farları güncel Fieasta’da olduğu gibi krom ve çıkıntılı. Connect ve yeni fiesta modellerinden sis farlarının değişeceği zaten belliydi.

İç tasarım Gelişmiş.
Focus’un sınıfındaki diğer modellere göre en dezavantajlı olduğu kısım iç tasarımdı. Gösterge panelinin dışında, sürücünün sağında kalan ön konsolda Sony müzik sisteminden başka göze çarpan bir unsur bulunmuyordu. (klima da var) Boş bir görünüm veren ve bu haliyle oldukça mekanik bir araç izlenimi uyandıran focus, yüksek fiyatına rağmen chevrolet cruze gibi araçlardan daha donanımsız hissettiriyordu.

Yeni Focus bu kaygıları tamamen silecek gibi. Yeni astra ve Cruze modellerindeki gibi zengin bir ön konsol oluşturulmuş.

Bu arada klima sistemi değişmiş olsada eski tasarıma sadık kalınmış. Yine gösterge panelinde de eski Focus kokusu hissedilebiliyor. İyiki direksiyon değiştirilmiş.

Arka görünüm ve profil görüntüsü fazlasıyla Fiesta’yı andırıyor. Bu arada arka cama dik paralel sinyal lambaları klasik konumlara kaydırılmış.

SeDan modelde arka lambalar değişiyor.
Sedan focus’un en kalitesiz görünen yanı arka sinyal lambalarıydı. Ford’un uzun süre kullandığı bu lambalar şık olmaktan oldukça uzaktı. Focus’un yeni modelinde bu lambalar değişirlen güncel mondeo tarzına yakın bir tarz ortaya çıkmış.Yeni Focus’un sahip olduğu motor güncel focuslardan yüzde 15 – 20 arası daha az yakıt harcayacak.

96 Comments

  1. 2008 focus um vardı.30 000 km de mart ayında sattım.bayiye gittim 0 almak için.2011 de kasa değişececeğini öğrendim.yeni kasayı gördüm hasta oldum.ve şuan yaya geziyorum sırf onun için.Balıkesirde ilk alan ben olmak istiyorum.

  2. Yıl sonunda araç almak istiyordum . Madem yeni kasa çıkacak bekleyip görmek gerekiyor. İçdizaynı ve arkadan görünüm çok güzel görünüyor.Ancak önden görünüm gerçekten forda yakışmamiş. Yinede tasarımcısının bir Türk olması gurur verici. Fiyatı ne olacak? Umarım makul olur.Bekleyelim görelim.

  3. tek kelimeyle harika!! Türkiyeye geldiğinde ilk alanlardan biri ben olacağım!!!

  4. iç tasarım ve arka görünüm çok güzel fakat ön pancurların görünşü hiç iç açıcı değil 2005 ten beri ford sahibiym 3senede bir iş gereği araç değiştiriyorum 2011dedeğiştirmeyidüşünüyodum fakat araci tam görmeden değiştirme niyetim yok.

  5. Aracın arkadan görünüşü çok güzel ama ön tarafı için aynı şeyi söyleyemem .Ford yine aynı şeyi yaptı kısa sürede yeni modelini çıkardı.Tasarımcısı bir Türk olduğu için gurur duydum.

  6. 2010 fiesta sahibiyim. iç dizayn dışında ilgimi cekmedi fakat sedan daha güzel görünüyor. Tasarım mondeo tasarımına yakın yapılmış. Her ne olursa olsun focus’u tecih etmenizi öneririm. sedan 😉

  7. ben bir golf kullanıcısıydım umarım focus da onun kadar rahat ve zevk veren bir otomobil çıkar yeni focus ne zaman piyasaya çıkacak bilmek istiyorum eski kasayı almadım çünkü yenisi geliyor diye

  8. umarım göründüğü kadar iyi bir otomobildir.fiyatıda cazip olursa tutulur umarım

  9. sedan görüntü ve iç dizayn olarak başarlı tebrikler.ama hb fiestatın büyümüş hali gibi :((( bu arada astra hb veya brava ya rakip olabilirmi? görüntü olarak arakadaşların yorumlarını bekliyorum

  10. HB Focus için için, dış tasarımda bir önceki model çok daha asil görünüyor. Muhtemelen Megane III ile bir klasman yarışına sokmuş kendisini Ford Focus. İç tasarımı, kendisinden beklenenin de çok üstünde olmuş tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesajınıza resim eklebilirsiniz. (Yanlızca JPEG) Uygun görülmeyen görseller onaylanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest