Yeni Ford Focus

Türk tasarımcı Murat Güler tarafından tasarlanan yeni Focus 2011’in başından itibaren tüm dünyada aynı yüzle satılmaya başlanacak.

_

Daha önce Amerika ve Avrupa için bazı farklılıklarla tasarlanan Focus artık tüm dünyada aynı tasarım hatlarına sahip olacak. Detroit Otomobil Fuarında tanıtılan yeni Focus’un tasarımı bir Türk tarafından 2004 yılında çizilmiş.

Dış görünüm yeterince “kinetik” değil
Ford’un başlattığı kinetik tasarım anlayışı yeni focus’ta tam olarak oluşturulamamış. Hatta ön ızgaralar ve far yapıları günümüz focus’una göre çok kalitesiz ve çin otomobili izlenimi uyandırıyor.

Görüldüğü gibi üçgen yan ızgaralar oldukça basit bir görüntü oluşturmuş.
Sis farları güncel Fieasta’da olduğu gibi krom ve çıkıntılı. Connect ve yeni fiesta modellerinden sis farlarının değişeceği zaten belliydi.

İç tasarım Gelişmiş.
Focus’un sınıfındaki diğer modellere göre en dezavantajlı olduğu kısım iç tasarımdı. Gösterge panelinin dışında, sürücünün sağında kalan ön konsolda Sony müzik sisteminden başka göze çarpan bir unsur bulunmuyordu. (klima da var) Boş bir görünüm veren ve bu haliyle oldukça mekanik bir araç izlenimi uyandıran focus, yüksek fiyatına rağmen chevrolet cruze gibi araçlardan daha donanımsız hissettiriyordu.

Yeni Focus bu kaygıları tamamen silecek gibi. Yeni astra ve Cruze modellerindeki gibi zengin bir ön konsol oluşturulmuş.

Bu arada klima sistemi değişmiş olsada eski tasarıma sadık kalınmış. Yine gösterge panelinde de eski Focus kokusu hissedilebiliyor. İyiki direksiyon değiştirilmiş.

Arka görünüm ve profil görüntüsü fazlasıyla Fiesta’yı andırıyor. Bu arada arka cama dik paralel sinyal lambaları klasik konumlara kaydırılmış.

SeDan modelde arka lambalar değişiyor.
Sedan focus’un en kalitesiz görünen yanı arka sinyal lambalarıydı. Ford’un uzun süre kullandığı bu lambalar şık olmaktan oldukça uzaktı. Focus’un yeni modelinde bu lambalar değişirlen güncel mondeo tarzına yakın bir tarz ortaya çıkmış.Yeni Focus’un sahip olduğu motor güncel focuslardan yüzde 15 – 20 arası daha az yakıt harcayacak.

96 Comments

  1. bu nebiçim tasarım forda hiç yakışmamış ayni çin arabaları gibi olmuş, parçaların hiç birbirine uygun degil ön taraf kaba duruyor
    daha çok çalışmanız lazım

  2. fort gerçekten güzel araç çıkartmış çok hoşuma gitti 1,6 beygiride yüksek olursa hiç düşünmem hemen fort fokusu alırım tabiki 2010 nisan ayında çıkartacak olursa iyi olur arabasız beklemekten sıkıldım lütfen bu arabayı nisana kadar çıkartın

  3. her yer mükemmel de aracın ön tarafı japon-çin arabaları gibi olmuş çok basit.şu andaki kasanın önden görünümü daha asil.hayal kırıklığına uğradım.

  4. sedana dicek laf yok hoş gibi ama diğeri at çöpe one öle önceki kasasında eser yok saçmalamasınlar

  5. aracın arka görünümü çok güzel fakat ön havalandırma pancurları çok basit duruyor birde ses izalasyonu eski araçlar gibi değildir inşallah çünki diğer araçlarda izalasyon çok kütü içeri lastik ve rüzgar sesi alıyor

  6. araba çok güzel olmuş. kapı camları direksiyondan kontrol edilmesi ii olur.

  7. FORD YAPARDA KÖTÜ OLUR MU YA ARAÇ DEHŞET OLMUŞ İÇİ ÇOK SÜPER +10 İNŞALLAH UCUZ OLURDA BENDE ALIRIM

  8. Şahsen, alışılagelmişten farklı bir tasarım bekliyordum, özellikle aracın ön tarafıyla ilgili! Çok sıradan olmuş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.