Hürkuş Uçağı

Tamamı yerli ilk türk uçağı olma ünvanını kazanacak olan Hürkuş isimli uçak adını Cumhuriyetimizin ilk uçak tasarımcısı Vecihi Hürkuş’tan alıyor.

Gelişmiş teknolojik özellikleriyle dış pazarda ciddi talep görmesi beklenen hürkuş 2011’de test uçuşlarına başlayacak. TAI tarafından gerçekleştirilecek projede sadece Türk mühendisler görev alıyor. Uçağın malzemelerinin de yerli ürünlerden karşılanmasına dikkat edilecek.


8 Comments

  1. Koreli KT-1, İsviçreli Pilatus Aircraft’ın 1966’dan beri geliştirdiği ve en son 1998 – 2005 yılları arasında geliştirilip üretilen Pilatus 21 den aşırılmış olup, Bizim Hürkuş’da TAI ile Güney Kore (KAI) arasında imzalanan anlaşmaya paralel ve/fakat ondan bağımsız olarak “geliştirilmiş” 😉 bir üründür. Bkz resim.

  2. Motorunu yerli olarak yapmadıktan sonra maket uçak yapmaktan farksız . Uçan, yürüyen yada yüzen her türlü araç için geçerli olan şey budur. Karamsarlık olarak görülebilir ama durum malesef bu.

  3. Hürkuş uçağı motor hariç hepsi yerli.Ama dediklerine göre Hürkuş uçağı Koreli KT-1 uçağına benzermiş.

  4. Bu uçağın inşallah İsveç yapımı PILATUS PC-9M uçağı ile bir akrabalığı yoktur. Yoksa ülkemizde üretilen sözde yerli arabalardan farkı kalmaz.

  5. Akibeti Devrim Otomobili, Mavi Işık gibi olmaz işallah. Batılı ülkelerle kendimizi kıyasladığımda bizim MARS’a gitmiş olmamız gerekirdi. Emeği geçenlere, bize bu mutluluğu yaşatanlara teşekkürü boç biliyoruz. İnşallah bu bir basamak olur gerisi gelir.

  6. Insallah yerli uçak ismi gibi hür olur ve teknolojide uçuşa geçer. Bu projede çalışan ve emek veren herkese Allah kolaylık versin teşekkürler.

  7. Hadi inşallah daha iyilerini imal edelim yolcu uçakları vb.. ama ARGE yi geliştirip alternetif enerji ve dizaylar yaparak fark yaratarak piyaya girersek etkili oluruz ama hiç bir ülkenin etkisi ve güdümü olmadan yapalımki sonra bize gelip karışmasınlar ayrıca bu kurumu rant aracı görüp satılmasınada engel bişiler yapılmalı sonuçta biz bağımsız güçlü olmamızın yolu teknoloji ve ürünlerini kendimizin geliştirmesi ve üretmesinden geçiyor bunun için beyin potansiyelinede sahibiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.